Získaj teoretické i praktické zručnosti protikorupčného bojovníka a pomôž zabojovať proti podvodom vo svojom meste.

Miera korupcie sa neodvíja len od toho, čo sa deje v parlamente. Dôležité je, čo sa deje v každom kúte Slovenska. Ak aj ty túžiš po krajine, kde veci fungujú a správy o korupcii ti dvíhajú tlak, prihlás sa na 3. ročník Protikorupčnej akadémie a rob s nami veľké veci, ktoré zmenia Slovensko. 

Antikorupčný know-how už za 4 mesiace

Protikorupčná akadémia je 4-mesačný bezplatný program zameraný na vzdelávanie, osvetu a aktivizáciu mladých vo veku 17-28 rokov. V akadémii sa budeš učiť od najlepších:

  • ako robiť verejnú kontrolu,
  • ako začať s investigatívou,
  • ako vhodne naformulovať reakcie na argumenty,
  • kde upozorniť na podvody,
  • ako naštartovať svoje kreatívne myslenie,
  • a mnoho ďalších dôležitých vedomostí a zručností.

Z uchádzačov vyberieme 25 najlepších. Čas na prihlášku máš len do 12. septembra 2023.

3 fázy akadémie

Začíname 6. až 8. októbra 2023, kedy ťa pozveme na úvodný tréning v Bratislave, vďaka ktorému získaš potrebné vedomosti a zručnosti. Ide o celovíkendovú akciu, na ktorej ťa okrem mimo iného čakajú:

  • zážitkové workshopy, ktoré vycibria tvoj hodnotový rebríček
  • intenzívne vzdelávačky od expertov z oblasti protikorupčného boja, aktivizmu a komunikácie 
  • kreatívne prednášky
  • inšpiratívni hostia a hosťky, ktorí už roky pôsobia ako ťahúni pozitívnej zmeny v rôznych oblastiach spoločnosti

Po úvodnom tréningu sa pustíš do realizácie vlastného individuálneho alebo skupinového projektu pod dohľadom skúsených odborníkov s dlhoročnými skúsenosťami. Počas októbra až decembra s našou pomocou zorganizuješ inšpiratívne podujatie, skontroluješ podozrivé zákazky v tvojom meste, napíšeš protikorupčný blog aj s mravčou investigatívnou prácou alebo iným kreatívnym spôsobom upozorníš na nemorálne či korupčné správanie. Výber formy a témy projektu je len a len na tebe. Inšpirovať sa môžeš minuloročnými absolventmi alebo misiami v časti Toolkit bojovníka. Zároveň máme pre teba pripravenú sériu online workshopov, ktoré ti pomôžu s realizáciou tvojho nápadu.

Na záver akadémie ťa v januári pozveme na slávnostné ukončenie programu, kde obdržíš prestížny certifikát o absolvovaní Protikorupčnej akadémie. Úspešným ukončením 4-mesačného programu však cesta zďaleka nekončí, práve naopak. Prostredníctvom nášho alumni programu sa ti otvára brána k ďalším príležitostiam, vďaka ktorým získaš nové skúsenosti a zároveň posunieš svoje okolie k lepšiemu.

Partneri

Odbornosť a profesionalita sú pre nás prvoradé, preto sme na spoluprácu oslovili viaceré organizácie a inštitúcie. Výsledkom je nasledujúcich 5 partnerov, ktorí sú odborní garanti jednotlivých tém a zároveň ti tiež poskytnú tipy a rady pri realizácii tvojho projektu.

Aktuality

Úspešný spravodajský portál so skúsenými novinármi, ktorí získali desiatky novinárskych cien. Garant na investigatívnu žurnalistiku a ako objektívne spracovať tému.

Investigatívne centrum
Jána Kuciaka

Centrum s medzinárodným presahom, ktoré monitoruje prepojenie organizovaného zločinu a korupcie na politiku. Garant na investigatívu a ako objaviť nekalé praktiky.

Akadémia
kritického myslenia

Lektori so skúsenosťami z oblasti teórie argumentácie, akademickej debaty, verejného vystupovania a rétoriky. Garant na moderovanie diskusie a argumentačnú odlišnosť prístupov na jednu tému.

Úrad na ochranu oznamovateľov

Novovzniknutá štátna inštitúcia s cieľom ochrániť whistleblowerov. Garant na právne minimum v protikorupčnom boji a ako nahlásiť korupciu.

Kreatívne myslenie

Spoločnosť zameraná na rozvoj ľudí cez zážitkové vzdelávanie a objavovanie nových spôsobov na vyrovnanie sa so súčasnými a budúcimi výzvami. Garant na kreatívne myslenie a posúvanie sa kreatívne k riešeniu problémov.

Záštitu nad 3. ročníkom Protikorupčnej akadémie prevzalo
Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku.