Čo máme za sebou...

Komuniťák Michal získal ocenenie Vlastnou rukou

Michal je v komunite od jej úplného začiatku. Okrem toho že sa podieľa na komunitný aktivitách mal ako jeden z mála svoj vlastný projekt neformálneho vzdelávania pre rovesníkov, s ktorým chodil po školách na Slovensku. Na pomoc si vzal aj Biele vrany. Michal tiež založil a úspešne vedie protikorupčnú aktivistickú skupinku v Sučanoch. A práve preto sme sa rozhodli, že mu udelíme morálne ocenenie Vlastnou rukou, ktoré od roku 2018 bude Nadácia Zastavme korupciu dávať tomu najaktívnejšiemu komuniťákovi či komuniťáčke. Pretože prispeli rukou k dielu 🙂

Koordinátorka komunity nominovaná na ocenenie

Kaja, koordinátorka našej Komunity bola nominovaná Bratislavským dobrovoľníckym centrom na morálne ocenenie Srdce na dlani. To jej síce o chlp ušlo, zato dostala ďakovný list za svoju prácu.

Koordinátorka rožňavskej skupinky na Konferencii o mládeži

Scarlett ktorá vedie skupinku v Rožňave bola speakerkou na Konferencii o mládeži organizovanej Radou mládeže Košického kraja. Rozprávala o tom, prečo je od 17-tich rokoch protikorupčnou bojovníčkou, čo robí so svojou skupinkou a čo si myslí o možnosti pozitívnych zmien na Slovensku.


Zdroj foto: Rada mládeže Košického kraja (FB)

Protikorupčný event na gymnáziu v Sučanoch

Sučianska skupinka na čele so svojim koordinátorom Michalom zorganizovala na svojej škole diskusiu s političkou Veronikou Remišovou a investigatívcom Martinom Turčekom. Nasledoval protikorupčný kvíz a nechýbali aj ceny v podobe balíčka zabijaka korupcie!

Trenčianska skupinka diskutovala s Marekom Vagovičom

Aj skupinka v Trenčíne pri príležitosti vydania novej knihy Umlčaní zorganizovala s jej tvorcom, investigatívnym novinárom Marekom Vagovičom diskusiu pre verejnosť. Moderátorka a zároveň koordinátorka skupinky Klaudia sa pýtala najmä na dôležitosť novinárskeho remesla.


Zdroj foto: transparen.tn.e (FB)

Komuniťák Dávid zorganizoval diskusiu v Prešove

Riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu diskutovala spolu so sudcom Vladimírom Petejom o systémových (i iných) zmenách, ktoré by spravili z tejto krajiny lepšie miesto na život. Moderovania sa zhostil samotný organizátor Dávid a diskusia dopadla skvelo!


Zdroj foto: Prešov proti korupcii (FB)

Ty rozhoduješ! Kampaň rožňavskej aktivistickej skupinky k voľbám

Rožňavská skupinka je súčasťou komunitnej kampane Volebné hliadky. Rovnako však pripravila svoju vlastnú mini kampaň, v ktorej obyvateľom a obyvateľkám mesta vysvetľuje, na čo všetko má človek z primátorského kresla vplyv a kto vlastne v meste kandiduje. Bravó!


Zdroj foto: Do vlastných rúk (FB)

Kampaň ku komunálnym voľbám

Niektorí mladí ľudia strážia na Slovensku vlaky. My si však myslíme, že je oveľa rozumnejšie a potrebnejšie dohliadať na priebeh volieb. Napríklad v takých komunálnych prijme ústavy súd vždy desiatky sťažností týkajúcich sa zmanipulovania výsledkov hlasovaní. Komunita preto vytvorila web Volebné hliadky, kde si každý mohol prečítať ako kontrolovať voľby vo svojom meste či obci. Do našich volebných hliadok sa zapojilo mnoho ľudí!


Zdroj foto: www.volebnehliadky.sk

Ďalšia aktivistická skupinka na gymnáziu v Sučanoch

Je to neuveriteľné, ale s našimi aktivistickými skupinkami sa rotrhlo vrece. Tretiu založil Michal na svojej strednej škole. Spolu so spolužiačkami a spolužiakmi sa stretávajú, rozprávajú o možnostiach protikorupčného boja a plánujú aktivity pre svojich rovesníkov.

Druhá aktivistická skupinka v Rožňave!

Naša Scarlett nelenila a len 3 dni po Klaudii založila protikorupčnú skupinku aj vo svojej rodnej Rožňave. Čo skupinka chystá či ako sa k nej pridať zistíš na jej fanpage tu.

Zdroj foto: Do vlastných rúk (FB)

Vznikla prvá aktivistická skupinka v Trenčíne!

Chceme sa rozširovať a preniknúť viac do regiónov. Komuniťáčka Klaudia preto nelenila a založila vôbec prvú protikorupčnú skupinku v Trenčíne.
Aktivity skupinky môžeš sledovať na jej fanpage tu. Lajkuj, zdieľaj, pridaj sa!


Zdroj foto: transparen.tn.e (FB)

Diskusia o korupcii v Žiline

Nie, nerozprávali sme sa o tom čo nám hrozí, ale o tom čo treba spraviť, aby bola korupcia čo najviac eliminovaná. Hosťami a hosťkami boli Monika Filipová z Ministerstva vnútra, Marta Bočeková ktorá dostala výpoveď po tom, keď ako kontrolórka na Katolíckej univerzite v Ružomberku nahlásila nekalé praktiky a laureát ocenenia Biela vrana, Oto Žarnay. Diskusiu moderoval náš Michal, jej súčasťou však bol aj prednes Masarykovej reči O demokracii hercom Marekom Geišbergom a hudobné vystúpenie Patrície Zúbekovej.

Projekty našich komuniťákov

Naši komuniťáci Hanka a Michal využili možnosť získať grant od Nadácie Zastavme korupciu a pracovali na svojich vlastných projektoch. Oba sa týkali neformálneho vzdelávania o téme korupcie na stredných školách po celom Slovensku.

befunky-collage

Ďalšia online kampaň?

Nebudeme klamať, župná kampaň bola taká úspešná a nás tak bavila, že sme sa vrhli do nového kampaňovania!
Obsah však pre zatiaľ ostáva našim tajomstvom.

_dsc9562

Vznikol tím verejnej kontroly!

Že mladí ľudia nič nezmôžu? Ha! Títo napríklad dokážu skontrolovať verejné obstarávanie či odhaliť konflikt záujmov! Úspešne odhalené kauzy vám budeme samozrejme sprístupňovať.

nzk-42

Úvodný tréning do komunity

Ďalší tréning sa konal pol roka po tom prvom, t.j. od 1. do 4. decembra. Ako to vyzeralo si môžeš pozrieť v našom fotoalbume tu.

26221140_743684205818575_7541557609433380903_o

Na káve s možnosťami (a komunitou)

Komunita nemohla chýbať na konferencii pre aktívnych stredoškolákov, ktorá sa konala 27. októbra v Košiciach. Šikovným mladým ľuďom sme ponúkli možnosti spolupráce.

banner_web-1200x776
Zdroj foto: Na káve z možnosťami (FB)

Komunita na skautskom Sympóziu

Od 20. do 22. októbra sa v Stanici Žilina – Záriečie konalo Sympózium skautov, kde bol pre 250 účastníkov pripravený náš info stánok, roleplay Korupčníci v nás či inšpiratívny talk jednej z našich bojovníčok.

14706933_2139341096291081_1879402646893382791_o
Zdroj foto: Sympózium (FB)

Čo sa skrýva pod županom?

Komunita od leta pracovala na informačnej kampani k župným voľbám, ktoré nás čakali v novembri. Prečo sú tak dôležité a ako si vybrať ten správny župan (ehm, pardón), toho správneho župana sme vysvetľovali na našom webe Pod županom. Veríme, že k vyššej účasti sme prispeli aj my.

23319225_716745228512473_4931773751408393699_n
Zdroj foto: Komunita Zastavme korupciu (FB)

Komunita na Trhu dobrovoľníctva

V bratislavskej Starej tržnici sa 16. septembra rozdávalo dobro. Bol predsa Trh dobrovoľníctva, na ktorom komunita nemohla chýbať! Verejnosť sa mohla dozvedieť viac o nás a našich aktivitách a snáď sa nám podarilo nájsť aj nových členov 🙂

po

Nová fanpage komunity!

Breaking news. Komunita protikorupčných bojovníkov má na Facebooku vlastnú fanpage! A keďže už jeden lajk vám zabezpečí pravidelný prísun pozitívnych príkladov protikorupčného boja, smelo do toho tu.

20424018_675635862623410_4747816648254262728_o

Komunitný teambuilding v Banskej Bystrici

Nenazývame sa komunitou len tak! Pre utuženie vzťahov v protikorupčnom hnutí sme sa počas posledného letného víkendu stretli na strednom Slovensku, kde sa rozprávalo a zabávalo do neskorých nočných hodín a ťarcha jedla s omamnými nápojmi temer zlomili všetky stoly O:)

21272960_689751467878516_3731338996986491838_o

Komunita na festivale Atmosféra

Prvý augustový víkend sme zavítali do Hontianskych Nemiec, kde sa konal festival Atmosféra. Okrem šírenia protikorupčnej osvety si účastníci festivalu mohli v našej chill out zóne zahrať (anti)korupčné kvarteto, vyrátať koľko pív by sme mali z dlhu, ktorý zanechala firma Váhostav, alebo sa zapojiť do súťaže o našu domácu sadu zabijaka korupcie.

k

Súčasťou sprievodného programu Atmosféry bola aj naša roleplay Korupčníci v nás, v rámci ktorej si mohli účastníci vyskúšať, aké je to byť korupčníkom, či protikorupčnou mimovládkou.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Úvodný tréning do komunity

Prvý júnový víkend sa 20 mladých ľudí urputne vzdelávalo v možnostiach boja proti korupcii.  Počas úvodného tréningu do komunity protikorupčných bojovníkov im 15 lektorov a hostí predalo svoje poznatky a skúsenosti z protikorupčného frontu. A vyzeralo to asi nejako takto…

a

Po odbornej stránke tréning zabezpečovali experti z rôznych oblastí. Napríklad odborník na samosprávu a aktívny člen ZOMOS Vladimír Pirošík (ľavý dolný roh), ktorého doplnil nadačný investigatívec Martin Turček s informáciami o kontrole verejných obstarávaní. Kreatívcov zas svojou prednáškou o prepájaní umenia s témou korupcie inšpirovala módna dizajnérka, nositeľka niekoľkých ocenení v oblasti kreativity, Dana Kleinert (pravý horný roh). Organizačné typy si prišli na svoje počas prednášky o projektovom manažmente, ktorú viedol Igor Urbančík (ľavý horný roh). A ako byť občianskym aktivizmom a neskrachovať  poradil v bloku o fundraisovaní Peter Brtáň. Samozrejme sa okrem spomenutých blokov uskutočnili aj ďalšie prednášky.b

Účastníci sa tiež mohli stretnúť s inšpiratívnymi osobnosťami z protikorupčného boja. Pozvanie prijali napr. investigatívna novinárka a laureátka Novinárskej ceny Zuzana Petková, organizátori Veľkého protikorupčného pochodu Dávid Straka a Karolína Farská, dlhoročný politický komentátor Marián Leško, ale aj spoluzakladateľ Nadácie Zastavme korupciu Miroslav Trnka a jej riaditeľ, Pavel Sibyla.

c

Protikorupčným bojovníkom sme však nezahltili hlavy iba informáciami. Tréning sa niesol aj v znamení workshopov, role play a interkatívnych prednášok, kde každý priložil ruku k dielu a začal pracovať na niektorej z kampaní či vlastnom projekte. A kedže nie nadarmo hovoríme celú dobu o komunite, večery sa niesli v duchu teambuildingov! Viac však povedať nemôže. Čo sa stalo na tréningu, ostane na tréningu.

Komunita na Pucungu

Nadácia Zastavme korupciu zorganizovala 1. apríla v Košiciach multižánrový festival Pucung a komunita na ňom nemohla chýbať! Okrem dobrovoľníckej pomoci počas festivalu sme sa starali o šírenie osvety v oblasti občianskeho aktivizmu a na Pucungu sa nám podarilo naverbovať ďalších protikorupčných bojovníkov. O tom, aký bol festival si môžete prečítať v blogu člena komunity, Mikyho tu.

p

Diskusia s medikmi

Protikorupčný bojovník Michal, ktorý je zároveň študentom medicíny zorganizoval na svojej škole v Martine diskusiu medikov a osobností z lekárskeho a protikorupčného prostredia na tému Prečo vychovávame lekárov pre zahraničie?

k

Hosťami jeho debaty boli minister zdravotníctva Tomáš Drucker, dekan Jesseniovej lekárskej fakulty Ján Danko, generálny riaditeľ Svetu Zdravia Ľuboš Lopatka a riaditeľ Transparency International Slovensko, Gabriel Šípoš. Diskusiu o korupcii v zdravotníctve či jeho dnešnom stave viedol Fero Múčka z denníka Postoj. Michalov eventov pritiahol okolo 200 študentov medicíny! Záznam je na zhliandutie tu.

Mňa si nekúpiš!

Protikorupční bojovníci z Banskej Bystrice a okolia krátko pred Vianocami zorganizovali talkshow o prepájaní extrémizmu a korupcie. Ich hosťami boli Oľga Gyarfášová, výskumníčka Inštitútu pre verejné otázky, špeciálny prokurátor Ján Hrivňák a riaditeľ Nadácie Zastavme korupciu, Pavel Sibyla. Celé podujatie moderovala predsedníčka občianskeho združenia Proti korupcii a držiteľka niekoľkých Novinárskych cien, Vanda Tuchyňová a pre účastníkov bol pripravený aj vianočný punč s medovníkmi.

a