Čo máme za sebou...

Komunita na Trhu dobrovoľníctva

V bratislavskej Starej tržnici sa 16. septembra rozdávalo dobro. Bol predsa Trh dobrovoľníctva, na ktorom komunita nemohla chýbať! Verejnosť sa mohla dozvedieť viac o nás a našich aktivitách a snáď sa nám podarilo nájsť aj nových členov 🙂

po

Nová fanpage komunity!

Breaking news. Komunita protikorupčných bojovníkov má na Facebooku vlastnú fanpage! A keďže už jeden lajk vám zabezpečí pravidelný prísun pozitívnych príkladov protikorupčného boja, smelo do toho tu.

20424018_675635862623410_4747816648254262728_o

Komunitný teambuilding v Banskej Bystrici

Nenazývame sa komunitou len tak! Pre utuženie vzťahov v protikorupčnom hnutí sme sa počas posledného letného víkendu stretli na strednom Slovensku, kde sa rozprávalo a zabávalo do neskorých nočných hodín a ťarcha jedla s omamnými nápojmi temer zlomili všetky stoly O:)

21272960_689751467878516_3731338996986491838_o

Komunita na festivale Atmosféra

Prvý augustový víkend sme zavítali do Hontianskych Nemiec, kde sa konal festival Atmosféra. Okrem šírenia protikorupčnej osvety si účastníci festivalu mohli v našej chill out zóne zahrať (anti)korupčné kvarteto, vyrátať koľko pív by sme mali z dlhu, ktorý zanechala firma Váhostav, alebo sa zapojiť do súťaže o našu domácu sadu zabijaka korupcie.

k

Súčasťou sprievodného programu Atmosféry bola aj naša roleplay Korupčníci v nás, v rámci ktorej si mohli účastníci vyskúšať, aké je to byť korupčníkom, či protikorupčnou mimovládkou.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Úvodný tréning do komunity

Prvý júnový víkend sa 20 mladých ľudí urputne vzdelávalo v možnostiach boja proti korupcii.  Počas úvodného tréningu do komunity protikorupčných bojovníkov im 15 lektorov a hostí predalo svoje poznatky a skúsenosti z protikorupčného frontu. A vyzeralo to asi nejako takto…

a

Po odbornej stránke tréning zabezpečovali experti z rôznych oblastí. Napríklad odborník na samosprávu a aktívny člen ZOMOS Vladimír Pirošík (ľavý dolný roh), ktorého doplnil nadačný investigatívec Martin Turček s informáciami o kontrole verejných obstarávaní. Kreatívcov zas svojou prednáškou o prepájaní umenia s témou korupcie inšpirovala módna dizajnérka, nositeľka niekoľkých ocenení v oblasti kreativity, Dana Kleinert (pravý horný roh). Organizačné typy si prišli na svoje počas prednášky o projektovom manažmente, ktorú viedol Igor Urbančík (ľavý horný roh). A ako byť občianskym aktivizmom a neskrachovať  poradil v bloku o fundraisovaní Peter Brtáň. Samozrejme sa okrem spomenutých blokov uskutočnili aj ďalšie prednášky.b

Účastníci sa tiež mohli stretnúť s inšpiratívnymi osobnosťami z protikorupčného boja. Pozvanie prijali napr. investigatívna novinárka a laureátka Novinárskej ceny Zuzana Petková, organizátori Veľkého protikorupčného pochodu Dávid Straka a Karolína Farská, dlhoročný politický komentátor Marián Leško, ale aj spoluzakladateľ Nadácie Zastavme korupciu Miroslav Trnka a jej riaditeľ, Pavel Sibyla.

c

Protikorupčným bojovníkom sme však nezahltili hlavy iba informáciami. Tréning sa niesol aj v znamení workshopov, role play a interkatívnych prednášok, kde každý priložil ruku k dielu a začal pracovať na niektorej z kampaní či vlastnom projekte. A kedže nie nadarmo hovoríme celú dobu o komunite, večery sa niesli v duchu teambuildingov! Viac však povedať nemôže. Čo sa stalo na tréningu, ostane na tréningu.

Komunita na Pucungu

Nadácia Zastavme korupciu zorganizovala 1. apríla v Košiciach multižánrový festival Pucung a komunita na ňom nemohla chýbať! Okrem dobrovoľníckej pomoci počas festivalu sme sa starali o šírenie osvety v oblasti občianskeho aktivizmu a na Pucungu sa nám podarilo naverbovať ďalších protikorupčných bojovníkov. O tom, aký bol festival si môžete prečítať v blogu člena komunity, Mikyho tu.

p

Diskusia s medikmi

Protikorupčný bojovník Michal, ktorý je zároveň študentom medicíny zorganizoval na svojej škole v Martine diskusiu medikov a osobností z lekárskeho a protikorupčného prostredia na tému Prečo vychovávame lekárov pre zahraničie?

k

Hosťami jeho debaty boli minister zdravotníctva Tomáš Drucker, dekan Jesseniovej lekárskej fakulty Ján Danko, generálny riaditeľ Svetu Zdravia Ľuboš Lopatka a riaditeľ Transparency International Slovensko, Gabriel Šípoš. Diskusiu o korupcii v zdravotníctve či jeho dnešnom stave viedol Fero Múčka z denníka Postoj. Michalov eventov pritiahol okolo 200 študentov medicíny! Záznam je na zhliandutie tu.

Mňa si nekúpiš!

Protikorupční bojovníci z Banskej Bystrice a okolia krátko pred Vianocami zorganizovali talkshow o prepájaní extrémizmu a korupcie. Ich hosťami boli Oľga Gyarfášová, výskumníčka Inštitútu pre verejné otázky, špeciálny prokurátor Ján Hrivňák a riaditeľ Nadácie Zastavme korupciu, Pavel Sibyla. Celé podujatie moderovala predsedníčka občianskeho združenia Proti korupcii a držiteľka niekoľkých Novinárskych cien, Vanda Tuchyňová a pre účastníkov bol pripravený aj vianočný punč s medovníkmi.

a