Aktuality

Čo máme za sebou...

Otvárame 1. ročník Protikorupčnej akadémie

Komunita Zastavme korupciu spúšťa pilotný ročník 3-mesačného bezplatného programu s názvom “Protikorupčná akadémia”. Cieľom je odovzdať mladým ľuďom vedomosti a zručnosti, vďaka ktorým môžu byť aktívni v boji proti korupcii vo svojom meste či obci. Účastníci získajú know-how potrebný na protikorupčný boj, investigatívnu prácu, verejnú kontrolu, alebo vytváranie kreatívnych kampaní či osvetových podujatí. Vďaka partnerom akadémie budú účastníkom počas jej trvania k dispozícii mnohí odborníci z renomovaných organizácií a inštitúcií. Z prihlásených uchádzačov bude vybraných 25 najlepších. Viac informácií na našom webe v sekcií Protikorupčná akadémia.

protikorupčná akadémia

Komunitný teambuilding v Kremnici

Po roku s viacerými covid obmedzeniami sme sa konečne mohli stretnúť mimo online prostredia na spoločnom teambuildingu aktívnych členov Komunity Zastavme korupciu. Počas augustového víkendu v Kremnici sme zažili 3 dni plné programu – obhliadnutie za doterajšími aktivitami Komunity aj s feedbackom k samotnému fungovaniu projektu, spoločne sme naplánovali čo nás čaká, zúčastnili sme sa miestneho pub quizu a úspešne zdolali Via ferratu na Skalke. Väčšinu aktivít sme realizovali v inšpiratívnom prostredí nezávislého kultúrneho centra Akropola Kremnica.

teambuilding

Úrad pre verejné obstarávanie nám dal za pravdu, Bratislavská vodárenská spoločnosť zaplatí pokutu

Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS) každoročne kupuje technickú kontrolu svojich zariadení. Doteraz tak robila cez svoju dcérsku firmu. Minulý rok nakúpila tieto služby vo vlastnej réžii. Bez súťaže a dvakrát drahšie. Náš člen Jakub to však nenechal tak a predmetné zmluvy si všimol. O nákupe napísal blog a spolu s Nadáciou Zastavme korupciu podal podnet na Úrad pre verejné obstarávanie. Výsledok? Úrad nám dal za pravdu, BVS si priznala chybu a zaplatí pokutu. Viac si prečítate v nasledujúcom článku.

Diskusia na festivale Slovenské Alternatívne Leto

Uplynulý víkend strávila Komunita a jej komuniťáci na Počúvadle na festivale Slovenské Alternatívne Leto. V piatok ste si mohli vypočuť diskusiu so zaujímavými hosťami na tému „Ako sa Slovensku darí vysporiadať s korupciou?“. Počas celého víkendu sme mali pre návštevníkov pripravený info stánok aj s merchom.

diskusia

Boj proti plagiátorstvu pokračuje

Politici a političky usvedčení z nečestného získania vysokoškolských titulov bohužiaľ nevyvodili patričnú zodpovednosť. Časť spoločnosti zároveň podvádzanie stále vníma ako prejav šikovnosti a guráže. Chystáme preto hodnotovo zameranú kampaň, ktorou chceme najmä mládeži ukázať, ako má nečestné správanie jednotlivcov vplyv na celú komunitu ľudí, v ktorej žijeme. Druhá časť nášho antiplagiátorského tímu bude tlačiť na systémové zmeny a pokúsi sa dosiahnuť prijatie takých legislatívnych zmien, ktoré obmedzia možnosti kupovať si záverečné práce za peniaze od rôznych firiem či fyzických osôb. Držte nám palce!

FOTO TASR – Jakub Kotian

Prokuratúra potrebuje rekonštrukciu. Pridaj ruku k dielu aj ty!

Na generálnej prokuratúre je poriadny neporiadok. Parlament našťastie čoskoro volí jej novú hlavu, ktorá to tam môže napraviť.
Spúšťame preto informačnú kampaň, ktorou chceme verejnosti priblížiť, prečo je potrebné, aby bol na čele generálnej prokuratúry čestný profesionál. Viac na www.zacistuprokuraturu.sk.

Vitajte, nováčikovia!

Počas leta prebehol nábor nového členstva a na začiatku septembra sme pre nováčikov zorganizovali úvodný tréning! Nechýbali zaujímaví hostia ako napr. sociológ Michal Vašečka, investigatívec z Aktualít Martin Turček či odborník na projektový manažment Štefan Ondek. Všetkých 25 nových protikorupčných bojovníkov a bojovníčok úprimne vítame v našich radoch. A vy si môžte pozrieť fotoalbum z tréningu.

Korupcia a justícia

Náš komuniťák Dávid zorganizoval ďalšiu z jeho skvelých diskusií. Tento raz sa mu do rodného Prešova podarilo dotiahnuť ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú, sudkyňu Evu Farkašovú a advokáta Daniela Boľanovského. Spoločne diskutovali o korupcii v súdnictve a justícii.

Je odpisovanie problém, alebo norma?

Rad vysokých verejných činiteľov a činiteliek, ktorí získali vysokoškolský titul podvodom, sa pravidelne rozrastá. Na jednej strane stojí časť akademickej obce a poctiví študenti a študentky, ktorí sú zhrození z lajdáckeho prístupu politikov aj škôl. Na druhej strane sa ozývajú hlasy, podľa ktorých je odpisovanie v poriadku, pretože to aj tak robia všetci a „kvalita“ niektorých študijných programov nás k tomu len povzbudzuje. Spolu s Nadáciou Zastavme korupciu sme preto zorganizovali diskusiu, v rámci ktorej sme chceli zistiť, či máme na Slovensku vážny problém, alebo robíme z komára somára. Hosťkami boli novinárka DenníkaN venujúca sa kauzám pochybných titulov Mária Benedikovičová, štátna tajomníčka ministerstva školstva Monika Filipová a odborníčka na hodnotové vzdelávanie Zuzana Vasičáková Očenášová. Online záznam z diskusie si môžete pozrieť tu

Organizujeme protest Za odpochodovanie plagiátorov z politiky

Po voľbách sme očakávali zmenu politickej kultúry. Namiesto toho sme opäť svedkami prípadov, kedy politici a političky získali tituly nečestným spôsobom a odmietajú za to vyvodiť zodpovednosť. Nie sme spokojní s vývojom káuz záverečných prác vrcholových činiteľov. Tretieho júla preto organizujeme protest a toto sú naše požiadavky. 

Druhý najvyšší ústavný činiteľ je opäť plagiátor. Žiadame jeho odstúpenie

Komunita sa skladá najmä zo študentov a študentiek. Sme preto zhrození, že na čele Národnej rady je opäť plagiátor. Žiadame preto, aby sa Boris Kollár vzdal svojej funkcie tak, aby sa nenarušila kontinuita aktuálnej vlády. Našu petíciu podpísalo za necelých 10 dní vyše 8000 ľudí. Pridajte sa k nim.

Korona odchádza, Komunita sa vracia!

Korona krízu sme zvládli, no naše aktivity ňou pochopiteľne utrpeli. Ešte pred tým, ako sme sa rozhodli opäť pustiť do protikorupčného boja, sme sa stretli v Nízkych Tatrách. Teambuilding nás poriadne nakopol a my sa už nevieme dočkať, ako opäť prispejeme k férovejšiemu Slovensku! (Na fotke koordinátor Maťo počas protikorupčného pub kvízu O:)) 

Aj my sme mali na tento rok veľa plánov. Ostaneme ale radšej doma.

Okrem pravidelných tréningov nových protikorupčných aktivistov a aktivistky sme začali pomáhať pri organizovaní protikorupčného multižánrového festivalu Pucung, pripravovali sme sériu školení o verejnej kontrole samospráv pre verejnosť a ďalšie verejné podujatia. Korona však všetko zmarila. Situáciu vôbec nepodceňujeme, práve naopak. Zodpovedne sme doma a trpezlivo vyčkávame na čas, kedy sa budeme môcť opäť vrátiť do verejného priestoru. Dovtedy budeme zbierať nové nápady. (Foto sme si požičali od Shootyho)

Ocenenie Nadácie Zastavme korupciu Vlastnou rukou získala tento rok Klaudia Brázdilová

Klaudia počas štúdia žurnalistiky založila bunku našej Komunity v Trenčíne. Všetky naše bunky robia úžasnú prácu, ale Klaudiina bola predsa len tento rok extrémne aktívna. Klaudia preto získala tohtoročné morálne ocenenie Vlastnou rukou, kedže priložila ruku k dielu, pardón, k protikorupčnému boju.

Kauzy 2019: Diskusia s investigatívnym tímom Aktuality.sk

Počas medzinárodného dňa boja proti korupcii zorganizovala Komunita v Trenčíne skvelú diskusiu s investigatívnymi reportármi Marekom Vagovičom, Martinom Turčekom a reportérkou Laurou Kellöovou. Verejnosti hovorili o sledovaní novinárov a novinárok Kočnerom, neúmerne vysokom majetku šéfa vojenských tajných Balciara či kauze TIPOS.

Diskutovali sme o tom, či je korupcia najväčšou chorobou v zdravotníctve

Komunita v Prešove zorganizovala koncom roka 2019 diskusiu v klube Wave. Redaktorka DenníkaN venujúca sa zdravotníctvu Veronika Folentová, mladý košický lekár, ktorý sa po úspešnom štúdiu a stážach v zahraničí vrátil pracovať na Slovensko Marián Sedlák, a prednosta Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny v Prešove pracujúci ako lekár celý život, Štefan Trenkler rozoberali, prečo a do akej miery je korupcia v zdravotníctve rozšírená a čo robiť, keď je od nás pýtaný úplatok.

Veľký úspech rožňavskej skupinky, mestský billboard konečne zarába!

Dávnejšie sme vás informovali o investigatívnej aktivite koordinátorky rožňavskej skupiny Scarlett, ktorá  začiatkom roku 2019 zistila, že jej rodné mesto za 10 rokov minulo 86 000 eur na billboard, ktorý sa však nijako nevyužíval. Po medializovaní prípadu došlo k náprave a od septembra 2019 sa billboard konečne využíva! A to najmä vďaka našej šikovnej Scarlett!

 

Ďalší tréning budúcich zakladateľov a zakladateliek aktivistických skupiniek

Ako môžete vidieť, s aktivitami našich protikorupčných buniek sa roztrhlo vrece. Preto sme veľmi šťastní, že sme v júni 2019 mohli vyškoliť ďalších mladých aktivistov a aktivistky, ktorí sa rozhodli spolu s nami založiť bunky v Púchove, Novom Meste nad Váhom, Bratislave a v Prahe pre Slovákov a Slovenky študujúcich na tamojšej univerzite! A aby sme ich posmelili, tréning sa v polovici zmenil na teambuilding, pretože nás prišli pozrieť naše komunitné stálice.

Rožňavská skupinka diskutuje s Marekom Vagovičom

Naša rožňavská bunka pozvala v júni 2019 do rodného mesta investigatívneho novinára Mareka Vagoviča, s ktorým sa rozprávali o práci novinára, boji proti korupcii, ako aj o jeho dvoch knihách. Vyspovedala ho koordinátorka skupinky Scarlett. A že účasť bola hojná, o tom snáď nikto nepochybuje!

Nekašli na to! Vyzývala žilinská protikorupčná bunka

V máji 2019 totiž naše žilinské protikorupčné aktivistky zorganizovali podujatie, na ktorom prišli vyrozprávať svoj príbeh traja odvážni ľudia. Edo Cicham natočil dokument o Humennom, kde bola donedávna primátorkou Jana Vaľová (SMER-SD). Po zmapovaní pofidérnej situácie v meste mal na krku viacero obvinení. Marta Bočeková zas ako kontrolórka na Katolíckej univerzite v Ružomberku vyniesla na svetlo sveta viaceré kauzy, aj keď jej hrozili výpoveďou, ktorú nakoniec aj dostala. Nevzdala sa a vo svojom boji za spravodlivosť pokračovala ďalej. A Lenka Dunajová ako zdravotná sestrička v Žilinskej nemocnici upozornila na korupčné praktiky hlavnej sestry, čím sa začal kolotoč nepríjemností a trestných oznámení. Počas podujatia hrala aj nezávislá beat-punková kapela zo Žiliny Ja, Ty a Rolo. Ďalšie aktivity tejto skupinky môžete sledovať na jej facebookovej stránke.

Komuniťáčka Klaudia dostala Cenu dekana

Naša komuniťáčka Klaudia si v máji 2019 prevzala Cenu Dekana Katolíckej univerzity v Ružomberku za celospoločenský aktivizmus v oblasti boja proti korupcii! Klaudia študuje žurnalistiku no okrem toho založila a vedie protikorupčnú bunku v Trenčíne, ktorú môžete sledovať aj na Facebooku.

Komunita v prezidentskom paláci

Úžasné! Naše aktivity si všimol aj prezident Andrej Kiska a rozhodol sa oceniť protikorupčných bojovníkov a bojovníčky tak, že ich v máji 2019 pozval na návštevu do paláca. Behom hodiny sme sa rozprávali o tom čo robíme a ako vidíme stav našej krajiny. Prezident nás pozorne počúval a odchádzali sme od neho s hlavami plnými ďalších nápadov.

Zdroj: www.prezident.sk

Komunita na 3. ročníku protikorupčného festivalu Pucung

Nadácia Zastavme korupciu už tretíkrát zorganizovala multižánrový festival Pucung, ktorý pravidelne býva v Košiciach. Počas tohto dňa chce Nadácia upozorniť na to dobré, čo sa v protikorupčnom boji a aktivizme ako takom podarilo. Pucung bol plný skvelých hostí a hostiek, zrejme preto bol opäť beznádejne vypredaný! Svoju časť v programe mala aj naša Komunita. Naša koordinátorka Kaja rozprávala v časti inšpiratívnych talkov o dobrovoľníctve, videozáznam si môžete pozrieť tu. Komunita mala na podujatí infostánok a samozrejme sme všetci na podujatí dobrovoľníčili a tak sa z Pucungu stal aj komunitný teambuilding. Aftermovie z podujatia si môžete pozrieť tu, no odporúčame, aby ste sa naň najbližší apríl prišli pozrieť!

Rožňavská skupinka o participatívnom rozpočte

Rožňavská skupinka sa dozvedela, že jej mesto bojuje s problémom nezáujmu občanov o participatívny rozpočet. Pritom je to skvelý nástroj na zapojenie verejnosti do procesu rozhodovania o časti rozpočtu. Verejnosť môže stáť pri tvorbe konkrétnych projektov, ale aj ich následnom výbere či monitoringu. Naša skupinka bola presvedčená, že nezáujem pramení z nevedomosti, preto v apríli 2019 zorganizovala stretnutie pre občanov a občianky, kde všetko poriadne vysvetlili. Skupinka s mestom spolupracuje aj naďalej a vy si zaujímavé informácie môžete pozrieť tu.

Workshop o verejnej kontrole mesta

Trenčianska skupinka zorganizovala v spolupráci s Transparency International Slovensko vo februári 2019 workshop pre verejnosť, v ktorom Michal Piško a Oliver Fecsu z TIS vzdelávali miestnych občanov a občianky, ako efektívne dohliadať na mestské financie. Účasť bola vysoká a my sa z takéhoto typu spolupráce dvoch protikorupčných mimovládok veľmi tešíme!

Komuniťáčka Scarlett odhalila neefektívne nakladanie s financiami v Rožňave

Naša Scarlett vo februári 2019 zistila, že jej rodné mesto zaplatilo za 10 rokov vyše 85 000 eur za billboard, ktorý sa nevyužíva. Scarlett o zisteniach napísala blog, ktorý si všimol aj známy denník. Scarlett teraz žiada mesto o nápravu. Prípad budeme pozorne sledovať.

Zdroj: Nový čas

Komuniťák Michal dostal ocenenie Vlastnou rukou

Michal je v komunite od jej úplného začiatku. Okrem toho že sa podieľa na komunitných aktivitách mal ako jeden z mála svoj vlastný projekt neformálneho vzdelávania pre rovesníkov, s ktorým chodil po školách na Slovensku. Na pomoc si vzal aj Biele vrany. Michal tiež založil a úspešne vedie protikorupčnú aktivistickú skupinku v Sučanoch. A práve preto sme sa rozhodli, že mu udelíme morálne ocenenie Vlastnou rukou 2018, ktoré bude Nadácia Zastavme korupciu dávať tomu najaktívnejšiemu komuniťákovi či komuniťáčke. Pretože prispeli rukou k dielu 🙂

Koordinátorka komunity nominovaná na ocenenie

Kaja, koordinátorka našej Komunity bola nominovaná Bratislavským dobrovoľníckym centrom na morálne ocenenie Srdce na dlani 2018. To jej síce o chlp ušlo, zato však dostala ďakovný list za svoju prácu.

Koordinátorka rožňavskej skupinky na Konferencii o mládeži 2018

Scarlett ktorá vedie skupinku v Rožňave bola speakerkou na Konferencii o mládeži organizovanej Radou mládeže Košického kraja. Rozprávala o tom, prečo je od 17-tich rokov protikorupčnou bojovníčkou, čo robí so svojou skupinkou a čo si myslí o možnosti pozitívnych zmien na Slovensku.


Zdroj foto: Rada mládeže Košického kraja (FB)

Protikorupčný event na gymnáziu v Sučanoch

Sučianska skupinka na čele so svojim koordinátorom Michalom zorganizovala na svojej škole v decembri 2018 diskusiu s političkou Veronikou Remišovou a investigatívcom Martinom Turčekom. Nasledoval protikorupčný kvíz a nechýbali ani ceny v podobe balíčka zabijaka korupcie!

Trenčianska skupinka diskutovala s Marekom Vagovičom

Aj skupinka v Trenčíne pri príležitosti vydania novej knihy Umlčaní zorganizovala koncom roku 2018 s jej tvorcom, investigatívnym novinárom Marekom Vagovičom diskusiu pre verejnosť. Moderátorka a zároveň koordinátorka skupinky Klaudia sa pýtala najmä na dôležitosť novinárskeho remesla.


Zdroj foto: transparen.tn.e (FB)

Komuniťák Dávid zorganizoval diskusiu v Prešove

Riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu diskutovala koncom roku 2018 spolu so sudcom Vladimírom Petejom o systémových (i iných) zmenách, ktoré by spravili z tejto krajiny lepšie miesto na život. Moderovania sa zhostil samotný organizátor Dávid a diskusia dopadla skvelo!


Zdroj foto: Prešov proti korupcii (FB)

Ty rozhoduješ! Kampaň rožňavskej aktivistickej skupinky k voľbám

Rožňavská skupinka je súčasťou komunitnej kampane Volebné hliadky. Rovnako však pripravila svoju vlastnú mini kampaň, v ktorej obyvateľom a obyvateľkám mesta vysvetľuje, na čo všetko má človek z primátorského kresla vplyv a kto vlastne v meste v nadchádzajúcich komunálnych voľbách 2018 kandiduje. Bravó!


Zdroj foto: Do vlastných rúk (FB)

Kampaň ku komunálnym voľbám

Niektorí mladí ľudia strážia na Slovensku vlaky. My si však myslíme, že je oveľa rozumnejšie a potrebnejšie dohliadať na priebeh volieb. Napríklad v takých komunálnych prijme ústavný súd vždy desiatky sťažností týkajúcich sa manipulovania výsledkov hlasovaní. Komunita preto vytvorila web Volebné hliadky, kde si každý mohol prečítať ako kontrolovať komunálne voľby ktoré prebehli v novembri 2018 vo svojom meste či obci. Do našich volebných hliadok sa zapojilo mnoho ľudí!


Zdroj foto: www.volebnehliadky.sk

Ďalšia aktivistická skupinka na gymnáziu v Sučanoch

Je to neuveriteľné, ale s našimi aktivistickými skupinkami sa roztrhlo vrece. Tretiu založil Michal na svojej strednej škole. Spolu so spolužiačkami a spolužiakmi sa stretávajú, rozprávajú o možnostiach protikorupčného boja a plánujú aktivity pre svojich rovesníkov.

Druhá aktivistická skupinka v Rožňave!

Naša Scarlett nelenila a len 3 dni po Klaudii založila protikorupčnú skupinku aj vo svojej rodnej Rožňave. Čo skupinka chystá či ako sa k nej pridať zistíš na jej fanpage tu.

Zdroj foto: Do vlastných rúk (FB)

Vznikla prvá aktivistická skupinka v Trenčíne!

Chceme sa rozširovať a preniknúť viac do regiónov. Komuniťáčka Klaudia preto nelenila a založila vôbec prvú protikorupčnú skupinku v Trenčíne.
Aktivity skupinky môžeš sledovať na jej fanpage tu. Lajkuj, zdieľaj, pridaj sa!


Zdroj foto: transparen.tn.e (FB)

Decembrová diskusia o korupcii v Žiline

Nie, koncom roka 2018 sme sa nerozprávali o tom, čo nám hrozí, ale o tom, čo treba spraviť, aby bola korupcia čo najviac eliminovaná. Hosťami a hosťkami boli Monika Filipová z Ministerstva vnútra, Marta Bočeková ktorá dostala výpoveď po tom, keď ako kontrolórka na Katolíckej univerzite v Ružomberku nahlásila nekalé praktiky a laureát ocenenia Biela vrana, Oto Žarnay. Diskusiu moderoval náš Michal, jej súčasťou však bol aj prednes Masarykovej reči O demokracii hercom Marekom Geišbergom a hudobné vystúpenie Patrície Zúbekovej.

Tréning prvých zakladateľov a zakladateliek aktivistických skupiniek

Aktivity Komunity musí byť v mestách cítiť! Sami, rozhodení po celom Slovensku to však nedokážeme a preto sme sa rozhodli zakladať protikorupčné aktivistické bunky. Vybraní členovia a členky Komunity boli v septembri 2018 vyškolení, ako takéto skupinky založiť a budeme tak pri zrode protikorupčných buniek v Rožňave, Trenčíne, Žiline, Prešove a na gymnáziu v Sučanoch. Sleduj našu fanpage, alebo rovno napíš našej koordinátorke Kaji na bernatova@zastavmekorupciu a zisti, kedy prebieha nábor budúcich koordinátorov a koordinátoriek skupiniek, alebo ako sa k existujúcim skupinkám pridať!

Komunitný teambuilding v Trnave

Síce makáme na lepšom Slovensku, nie sme len tím spolupracujúcich ľudí, ale najmä kamoši a kamošky. Preto sa pravidelne stretávame nielen kvôli práci, ale aj preto, aby sme pokecali o tom čo máme nové a ako sa nám darí. Kedže sú členovia a členky Komunity z celého Slovenska, aj naše teambuildingy bývajú na rôznych miestach. Tento teambuilding prebiehal v apríli 2018 v Trnave pri príležitosti otvárania priestoru Nádvoria.

Projekty našich komuniťákov

Naši komuniťáci Hanka a Michal využili možnosť získať grant od Nadácie Zastavme korupciu a pracovali na svojich vlastných projektoch. Oba sa týkali neformálneho vzdelávania o téme korupcie na stredných školách po celom Slovensku.

befunky-collage

Vznikol tím verejnej kontroly!

Že mladí ľudia nič nezmôžu? Ha! Títo napríklad dokážu skontrolovať verejné obstarávanie či odhaliť konflikt záujmov! Úspešne odhalené kauzy vám budeme samozrejme sprístupňovať.

nzk-42

Úvodný tréning do komunity

Ďalší tréning sa konal pol roka po tom prvom, t.j. od 1. do 4. decembra 2017. Ako to vyzeralo si môžeš pozrieť v našom fotoalbume tu.

26221140_743684205818575_7541557609433380903_o

Na káve s možnosťami (a komunitou)

Komunita nemohla chýbať na konferencii pre aktívnych stredoškolákov, ktorá sa konala 27. októbra 2017 v Košiciach. Šikovným mladým ľuďom sme ponúkli možnosti spolupráce.

banner_web-1200x776
Zdroj foto: Na káve z možnosťami (FB)

Komunita na skautskom Sympóziu

Od 20. do 22. októbra 2017 sa v Stanici Žilina – Záriečie konalo Sympózium skautov, kde bol pre 250 účastníkov pripravený náš info stánok, roleplay Korupčníci v nás či inšpiratívny talk jednej z našich bojovníčok.

14706933_2139341096291081_1879402646893382791_o
Zdroj foto: Sympózium (FB)

Čo sa skrýva pod županom?

Komunita od leta pracovala na informačnej kampani k župným voľbám, ktoré nás čakali v novembri 2017. Prečo sú tak dôležité a ako si vybrať ten správny župan (ehm, pardón), toho správneho župana sme vysvetľovali na našom webe Pod županom. Veríme, že k vyššej účasti sme prispeli aj my.

23319225_716745228512473_4931773751408393699_n
Zdroj foto: Komunita Zastavme korupciu (FB)

Komunita na Trhu dobrovoľníctva

V bratislavskej Starej tržnici sa 16. septembra 2017 rozdávalo dobro. Bol predsa Trh dobrovoľníctva, na ktorom komunita nemohla chýbať! Verejnosť sa mohla dozvedieť viac o nás a našich aktivitách a snáď sa nám podarilo nájsť aj nových členov 🙂

po

Nová fanpage komunity!

Breaking news. Komunita protikorupčných bojovníkov má na Facebooku vlastnú fanpage! A keďže už jeden lajk vám zabezpečí pravidelný prísun pozitívnych príkladov protikorupčného boja, smelo do toho tu.

20424018_675635862623410_4747816648254262728_o

Komunitný teambuilding v Banskej Bystrici

Nenazývame sa komunitou len tak! Pre utuženie vzťahov v protikorupčnom hnutí sme sa počas posledného letného víkendu roku 2017 stretli na strednom Slovensku, kde sa rozprávalo a zabávalo do neskorých nočných hodín a ťarcha jedla s omamnými nápojmi temer zlomili všetky stoly O:)

21272960_689751467878516_3731338996986491838_o

Komunita na festivale Atmosféra

Prvý augustový víkend roku 2017 sme zavítali do Hontianskych Nemiec, kde sa konal festival Atmosféra. Okrem šírenia protikorupčnej osvety si účastníci festivalu mohli v našej chill out zóne zahrať (anti)korupčné kvarteto, vyrátať koľko pív by sme mali z dlhu, ktorý zanechala firma Váhostav, alebo sa zapojiť do súťaže o našu domácu sadu zabijaka korupcie.

k

Súčasťou sprievodného programu Atmosféry bola aj naša roleplay Korupčníci v nás, v rámci ktorej si mohli účastníci vyskúšať, aké je to byť korupčníkom, či protikorupčnou mimovládkou.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Úvodný tréning do komunity

Prvý júnový víkend 2017 sa 20 mladých ľudí urputne vzdelávalo v možnostiach boja proti korupcii.  Počas úvodného tréningu do komunity protikorupčných bojovníkov im 15 lektorov a hostí predalo svoje poznatky a skúsenosti z protikorupčného frontu. Po odbornej stránke tréning zabezpečovali experti z rôznych oblastí. Napríklad odborník na samosprávu a aktívny člen ZOMOS Vladimír Pirošík (ľavý dolný roh), ktorého doplnil nadačný investigatívec Martin Turček s informáciami o kontrole verejných obstarávaní. Kreatívcov zas svojou prednáškou o prepájaní umenia s témou korupcie inšpirovala módna dizajnérka, nositeľka niekoľkých ocenení v oblasti kreativity, Dana Kleinert (pravý horný roh). Organizačné typy si prišli na svoje počas prednášky o projektovom manažmente, ktorú viedol Igor Urbančík (ľavý horný roh). A ako byť občianskym aktivistom a neskrachovať poradil v bloku o fundraisovaní Peter Brtáň. Samozrejme sa okrem spomenutých blokov uskutočnili aj ďalšie prednášky.b

Účastníci sa tiež mohli stretnúť s inšpiratívnymi osobnosťami z protikorupčného boja. Pozvanie prijali napr. investigatívna novinárka a laureátka Novinárskej ceny Zuzana Petková, organizátori Veľkého protikorupčného pochodu Dávid Straka a Karolína Farská, dlhoročný politický komentátor Marián Leško, ale aj spoluzakladateľ Nadácie Zastavme korupciu Miroslav Trnka a jej riaditeľ, Pavel Sibyla.

c

Protikorupčným bojovníkom sme však nezahltili hlavy iba informáciami. Tréning sa niesol aj v znamení workshopov, role play a interkatívnych prednášok, kde každý priložil ruku k dielu a začal pracovať na niektorej z kampaní, či vlastnom projekte. A kedže nie nadarmo hovoríme celú dobu o komunite, večery sa niesli v duchu teambuildingov! Viac však povedať nemôžeme. Čo sa stalo na tréningu, ostane na tréningu.

Komunita na Pucungu

Nadácia Zastavme korupciu zorganizovala 1. apríla 2017 v Košiciach multižánrový festival Pucung a komunita na ňom nemohla chýbať! Okrem dobrovoľníckej pomoci počas festivalu sme sa starali o šírenie osvety v oblasti občianskeho aktivizmu a na Pucungu sa nám podarilo naverbovať ďalších protikorupčných bojovníkov. O tom, aký bol festival si môžete prečítať v blogu člena komunity, Mikyho tu.

p

Diskusia s medikmi

Protikorupčný bojovník Michal, ktorý je zároveň študentom medicíny zorganizoval v marci 2017 na svojej škole v Martine diskusiu medikov a osobností z lekárskeho a protikorupčného prostredia na tému Prečo vychovávame lekárov pre zahraničie? Hosťami jeho debaty boli minister zdravotníctva Tomáš Drucker, dekan Jesseniovej lekárskej fakulty Ján Danko, generálny riaditeľ Svetu Zdravia Ľuboš Lopatka a riaditeľ Transparency International Slovensko, Gabriel Šípoš. Diskusiu o korupcii v zdravotníctve či jeho dnešnom stave viedol Fero Múčka z denníka Postoj. Michalov event pritiahol okolo 200 študentov medicíny! Denník N z podujatia urobil túto reportáž.

Mňa si nekúpiš!

Protikorupční bojovníci z Banskej Bystrice a okolia krátko pred Vianocami roku 2016 zorganizovali talkshow o prepájaní extrémizmu a korupcie. Ich hosťami boli Oľga Gyarfášová, výskumníčka Inštitútu pre verejné otázky, špeciálny prokurátor Ján Hrivňák a riaditeľ Nadácie Zastavme korupciu, Pavel Sibyla. Celé podujatie moderovala predsedníčka občianskeho združenia Proti korupcii a držiteľka niekoľkých Novinárskych cien, Vanda Tuchyňová a pre účastníkov bol pripravený aj vianočný punč s medovníkmi.

a